Projektový týden jsme začali písní Hlavně, že jsme na vzduchu. Pak jsme si povídali o tom, jak zvuk souvisí se vzduchem. Jak se zvuk šíří ve vlnách. Demonstrovali jsme vlnění na kapající vodě do vody v kyblíku a tvořili jsme vlny pomocí lana. Zabývali jsme se frekvencí a vlnovou délkou, rychlostí zvuku ve vzduchu a ve vodě, intenzitou zvuku, měřili jsme hluk pomocí aplikace Sound meter, zkoumali jsme barvu a výšku tónů a poznávali jsme zvuky hudebních nástrojů. Hudební nástroje jsme také poznávali v aplikaci Wordwall, LearningApps a pak jsme si zasoutěžili v kvízu hudebních nástrojů v aplikaci Kahoot. Vyráběli jsme i vlastních hudebních nástroje – kazoo, bubínky, píšťalky a telefon „Šeptáček“. Hráli jsme na sklenice naplněné vodou a užili jsme si muzicírování s naší kapelou Class Stars.
Úterní den projektové výuky strávili čtvrťáci v učebně třetí třídy. Celý den se věnovali výtvarným činnostem a matematice. Hra, při které zapojili paměť, jim pomohla zorientovat se ve světě nejrůznějších měřidel. Vybrat z nich ta, která slouží k měření teploty a vlhkosti vzduchu již bylo poměrně snadné. Při praktickém měření čtvrťáci zjistili, že teplota vzduchu se mění v závislosti na prostředí a počasí. Z vyprávění spolužáků pak přidali další poznatek, že důležité je také v jakém ročním období a v jakém podnebném pásu se měření provádí. Vlhkost vzduchu je kromě teploty dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje každodenní život člověka.
Pracovali také s Ipady, které využili k vyhledávání údajů o rychlosti dopravního prostředku či živočicha pohybujícího se vzduchem. Údaje nejprve odhadovali a pak porovnávali se skutečností. Mnohé z nich byly pro čtvrťáky opravdu překvapivé, o to více však zajímavé. Povídání o horkovzdušných balónech pak zakomponovali do výtvarného ztvárnění tohoto "dopravního prostředku".
Třetí den začal brainstormingem, co všechno patří k tématu vzduch. Žáci pracovali s textem o vzduchu metodou I.N.S.E.R.T., kde vyhledávali nové informace, nebo informace, kterým nerozumí. Zakreslili složení vzduchu a zjištěné informace do PĚTILÍSTKU. Pracovali jsme také se slovními spojeními "Jsi pro mě vzduch", "Vítr v zádech" nebo "Něco visí ve vzduchu". Zopakovali jsme slovní druhy a rody podstatných jmen s písničkou Hlavně, že jsme na vzduchu, nakreslili naši představu mořské krabičky a řešili záludné otázky v aplikaci Plickers. Trochu jsme rozvířili vzduch v tělocvičně a v závěru tvořili životabáseň k jevům souvisejícím se vzduchem, představili jsme si, že je např. tornádo člověkem a jak by mohlo vypadat, popis jsme společně zadali do Chatu GPT, který nám vygeneroval obrázky.
Ve čtvrtém dni projektového týdne jsme se s učiteli Hanou Maxerovou a Michalem Bělovským věnovali tématu pěstování palmy olejné, kácení pralesů a jejich vlivu na vzduch.
Sledovali jsme video o tom, jak kácení deštných pralesů ovlivňuje naši planetu, a zapojili se do kvízu v aplikaci Mentimeter. Zjistili jsme, co znamená certifikát RSPO a jak pomáhá chránit přírodu.
Kreativně jsme se vyjádřili malbou pralesa před a po vykácení a vytvořili jsme animaci pomocí Stopmotion. Také jsme si prohlédli složení potravin a hledali, kde se palmový olej nachází.
Největší zábavou byla pohybová hra, kde jsme se rozdělili na "těžaře" a "místní obyvatele" a soupeřili o to, kdo zvítězí. Debatovali jsme také o argumentech pro a proti palmovému oleji a vymýšleli další argumenty.
Poslední den projektového týdne čtvrťáci zakončili badatelskou výukou s paní učitelkou Kateřinou Švecovou a Kamilou Hozíkovou. Celý den je provázel Zvěd Junior, který jim pomocí videí vysvětloval: Co je to vzduch? Jaký význam má životadárný vzduch? Jak vzniká počasí a jak funguje proudění vzduchu? Pokusy, které prováděl, si čtvrťáci názorně ukázali a poté i sami vyzkoušeli. Vážili vzduch, počítali jeho obsah, stlačovali ho pomocí injekčních stříkaček a sfoukávali svíčku proudem vzduchu. Vyrobili autíčka poháněná balónkem, skládali složitější vlaštovky, v tělocvičně si ověřili odpor vzduchu s pomocí deštníků. Pomocí fénu nafukovali pytle horkým vzduchem a sledovali, jak se postupně vznášejí. Všechny důležité poznatky si zaznamenávali do badatelských deníků.