Základní škola Velehrad

11. 4. Izabela

Zítra: Julius
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > ACC Erasmus+ aktivity

ACC Erasmus+ aktivity



Mezinárodní projekt propojuje akademické prostředí a základní školy.

Naše Základní škola Velehrad se zapojila do mezinárodního projektu Erasmus , jehož koordinátorem je univerzita v nizozemském Leeuwardenu, dalšími partnery jsou Univerzita Palackého v Olomouci, univerzity a školy v Belgii, Turecku, Lesbosu a Španělsku. Kompas aktivního občana, název projektu, je spojením aktivního občanství na školách a univerzitách a vzdělávacích aktivit, které navrhnou a implementují možnosti a výukové aktivity pro žáky a studenty. Cílem projektu je připravit metody dobré praxe zaměřené na podporu aktivního občanství.

V rámci projektu připravila škola Velehrad několik aktivit, které aplikovala do své výuky, ověřovala je a vyhodnocovala jako možný podklad pro Kompas aktivního občanství.

Škola je zapojena do projektu Příběhy našich sousedů. Aktivní občanství podporuje právě svojí účastí, kdy žáci mapují příběh vybraného spoluobčana a natáčí video. Podařilo se nám v rámci tohoto projektu prezentovat náš mezinárodní projekt Erasmus ACC. A to nejen při samotné slavnostní prezentaci příběhu ředitele Slováckého divadla a bojovníka proti komunismu Igora Stránského, ale také zveřejněním příspěvku do novin. Věříme, že předávání zkušeností mezi generacemi je nejpřirozenější způsob vzdělávání. Žádná učebnice nedokáže tak jedinečným způsobem inspirovat jako vyprávěný příběh.

V rámci udržitelnosti je další zajímavou aktivitou v rámci Kompasu aktivního občanství zapojení do kampaně Fair Trade. Naši žáci navštěvují lokální výrobce, ale zúčastnili se dvoudenního semináře o fair tradu v centru ekologických aktivit Sluňákov. Během semináře jsme se zaměřili na to, co naše škola již pro podporu fair tradu udělala, ale i na to, co bychom mohli vylepšit do budoucna. Seminář pro nás byl skvělou příležitostí navázat na projektovou výuku o fairtradovém kakau, kterou jsme se ve škole již zabývali v březnu. Celý program byl inspirativní a motivoval nás k dalším krokům v podpoře spravedlivého obchodu s kakaem, kávou, banány, ale také k podpoře aktivního občanství.

Udržitelnost podporujeme v naší škole také díky kalifornským žížalám a vermikompostování. Ukazujeme lidem v našem okolí, že aktivní občanství lze podporovat zdravým životním stylem, přístupem k plodinám, jejich sázení, pěstování a zdravé hnojení. Uspořádali jsme besedu pro občany, kde jsme propagovali náš společný projekt Erasmus ACC a naši práci ve škole. Nabídli jsme také pomoc při vermikompostování nebo prohlídku našeho valstnoručně vyrobeného vermikompostéru v naší škole.

Tulipánový měsíc. Aktivita, při které jsme seznámili nejen žáky školy, ale I širokou veřejnost s mezinárodním projketem Kompas aktivního občanství ACC Erasmus+. Díky Kompasu jsme ve škole připravili několik aktivit a začali jsme spolupracovat s neziskovou organizací Amélie. Koordinátorka pro náš region paní Monika Čuda se seznmila s našimi aktivitami v rámci Kompasu aktivního občanství a společně jsme se dohodli na spolupráci. Zavítala k nám do školy, představila neziskovku a seznámila žáky s aktivitami této neziskovky. Žáci školy při výuce angličtiny spojili výuku s aktivním občanstvím a praktickými dovednostmi, jak být prospěšný nejen v našem regionu, zemi, ale I Evropě. Téma pomoci nemocným lidem s rakovinou, což je hlavní náplní neziskovky Amélie, jsme tedy přenesli do školního prostředí a díky Kompasu aktivního občanství jsme připravili tulipány, přání a kalenáře pro pacienty, které nyní zdobí ongologické oddělení nemocnic našeho regionu. Učíme tak naše žáky být platnými, tolerantními lidmi, kteří umí pomáhat druhým.

Účast v projektu naší škole přináší možnosti zkvalitnit a zefektivnit výuku nejen přímo u nás, ale podílet se na změnách I v rámci Evropy.

0CDCD774-98A2-47F1-B9C6-40D47BC0DEF3.JPEG d7e64fcb-6154-472a-8474-cb4b7e169079.JPG18896eed-77f0-4264-80e7-bbef165e9d17.JPG64b31533-f26f-4b52-ba0e-66017d668f15.JPG

 

As part of the project, the Velehrad school prepared several activities, which were applied to their teaching, tested and evaluated as a possible basis for the Compass of Active Citizenship.

 

The school is involved in the Stories of our Neighbours project. It promotes active citizenship through its participation, where pupils map the story of a selected fellow citizen and make a video. We were able to present our international Erasmus ACC project as part of this project. This was done not only during the actual presentation of the story of Igor Stránský, director of the Slovácké Theatre and fighter against communism, but also by publishing an article in the newspaper. We believe that the transfer of experience between generations is the most natural way of education. No textbook can inspire in such a unique way as a story told.

f8458ecd-018d-4522-9c85-68684b0c1e3a.JPG

 

In the context of sustainability, another interesting activity within the Compass of Active Citizenship is the involvement in the Fair Trade campaign. Our pupils visit local producers, but they also took part in a two-day workshop on Fair Trade at the Sluňákov environmental activity centre. During the workshop, we focused on what our school has already done to promote Fairtrade, but also on what we could improve in the future. The workshop was a great opportunity for us to follow up on the project-based learning about fairtrade cocoa that we had already covered in school in March. The whole programme was inspiring and motivated us to take further steps in promoting fair trade cocoa, coffee, bananas, but also to promote active citizenship.

 

We also promote sustainability in our school with California earthworms and vermicomposting. We show people in our neighborhood that active citizenship can be supported through healthy lifestyles, access to crops, planting, growing, and healthy fertilization. We held a talk for citizens to promote our joint Erasmus ACC project and our work in the school. We also offered help with vermicomposting or a tour of our handmade vermicomposter in our school.

 

Tulip moon. An activity in which we introduced the international ACC Erasmus+ Active Citizenship Compass project not only to the pupils of the school, but also to the general public. Thanks to the Compass, we prepared several activities in the school and started to cooperate with the non-profit organization Amélie. The coordinator for our region, Mrs. Monika Čuda, got to know our activities within the framework of the Active Citizenship Compass and together we agreed to cooperate. She visited our school, introduced the non-profit organisation and introduced the activities of the non-profit organization to the students. The students of the school, while learning English, combined learning with active citizenship and practical skills to be useful not only in our region, country, but also in Europe. Thus, the theme of helping people with cancer, which is the main focus of the non-profit organisation Amélie, was transferred to the school environment and thanks to the Compass of Active Citizenship we prepared tulips, cards and calendars for patients, which now decorate the ongology wards of hospitals in our region. In this way, we teach our pupils to be valid, tolerant people who know how to help others.

45b4d461-8364-40f3-a70c-a8e845e3f9e9.JPGIMG_7454.jpg62473f76-5ee7-4ea6-90f6-1c94c4137600.JPG


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
31
Volby
1 2
Tandemová výuka v praxi: Inspirativní seminář pro pedagogy
3 4 5 6
7
Tradice a řemesla na Valašsku
8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4