Základní škola Velehrad

4. 4. Ivana

Zítra: Miroslava
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuality > Vzduch - co čekalo žáky na 1.st v rámci projektu?

Vzduch - co čekalo žáky na 1.st v rámci projektu?



V rámci projektové výuky jsme upravili vyučovací jednotky. Vyzkoušeli jsme výuku v blocích, kdy jednotlivé denní bloky vyučovali různí vyučující. Všechny třídy tak prošly výukou jednotlivých vyučujících, kteří své bloky přizpůsobili věku žákům.

A byla to jízda! Ekologie vs. digitální technologie s paní učitelkou Maxerovou a panem učitelem Bělovským.

Zkoumali jsme problematiku palmového oleje

Věnovali jsme se dopadům kácení pralesů kvůli pěstování palmy olejné. Aktivity byly pestré a interaktivní.

Děti sledovaly krátké animované video o pěstování palmy olejné a ničení pralesů. Pomocí robotických Bluebotů hledaly cestu po výrobcích bez palmového oleje. Skládaly puzzle s logem certifikace RSPO a dozvěděly se, co znamená. Díky VR brýlím se ocitly přímo na palmové plantáži. Tvořily kresby pralesa a vykácených oblastí, které jsme použili pro stop-motion animaci. Diskutovaly nad obrázky pralesa a plantáží a zapisovaly si otázky na "parkoviště otázek", ke kterým se vrátily při sebereflexi. Vyhledávaly palmový olej ve složení potravin a porovnávaly, čeho je v obchodech víc. Zahrály si také pohybovou hru, která simulovala boj mezi těžaři a místními obyvateli.

S paní učitelkou Kateřinou Švecovou a Kamilou Hozíkovou žáci využili badatelskou výuku. Celý den je provázel Zvěd Junior, který jim pomocí videí vysvětloval: Co je to vzduch? Jaký význam má životadárný vzduch? Jak vzniká počasí a jak funguje proudění vzduchu? Pokusy, které prováděl, si žáci názorně ukázali a poté i sami vyzkoušeli. Vážili vzduch, počítali jeho hmotnost, stlačovali ho pomocí injekčních stříkaček a sfoukávali svíčku proudem vzduchu. Vyrobili autíčka poháněná balónkem, skládali složitější vlaštovky, v tělocvičně si ověřili odpor vzduchu pomocí deštníků. Fénem nafukovali pytle horkým vzduchem a sledovali, jak se postupně vznášejí. Všechny důležité poznatky si zaznamenávali do badatelských deníků.

Výuka probíhala i s paní učitelkou Pavlínou Hrdlíkovou a Šárkou Mošťkovou. Den začal brainstormingem na téma vzduch – co všechno k němu patří a jak ho vnímáme. Žáci pracovali s textem o vzduchu metodou I.N.S.E.R.T., kde vyhledávali nové informace nebo označovali ty, kterým nerozumí. Zakreslili složení vzduchu a získané poznatky shrnuli do PĚTILÍSTKU. Dále jsme se zaměřili na slovní spojení jako „Jsi pro mě vzduch“, „Vítr v zádech“ nebo „Něco visí ve vzduchu“, která jsme společně analyzovali. Trochu jsme rozvířili vzduch i v tělocvičně a na závěr tvořili životabáseň o jevech souvisejících se vzduchem. Představili jsme si, že například tornádo je člověk – jak by mohlo vypadat? Svůj popis jsme zadali do Chatu GPT, který nám vygeneroval obrázky.

Aktivity propojené s hudbou si žáci užívali s panem učitelem Pospíšilem.

Dozvěděli se mnohé o tom, jak se vlastně jakékoli zvuky a tóny vzduchem šíří. Pro ucelení představy si vyzkoušeli vytváření vln pomocí lana nebo sledovali, jak vzniká vlnění ve vodě. Tyto poznatky uplatnili při hře na skleničky s vodou, což byla velká zábava. Zahráli si také na virtuální bubny (Pocket drums), seznámili s prostřednictvím Ipadů s garagebandem a společně si zazpívali při doprovodu elektrické kytary. Zdokonalovali také svůj smysl pro rytmus a dozvěděli se mnohé o barvě a výšce tónu. Mimo jiné je čekala také celá řada interaktivních úkolů v aplikacích LearningApps, ve Wordwallu, ale zahráli si i oblíbený Kahoot. Všemožnými různými způsoby tak testovali své znalosti o hudebních nástrojích a třídili je do skupin. Ve vstupní hale naší školy jsou ideální prostorové podmínky pro vyzkoušení telefonu "Šeptáčku". Projektová výuka byla plná zajímavých aktivit a propojila tak poznatky o vzduchu z jednotlivých předmětů do souvislého celku.

Další aktivity vedla paní učitelka Andrea Andrýsková. Celý den se žáci věnovali výtvarným činnostem a matematice. Hra, při které zapojili paměť, jim pomohla zorientovat se ve světě nejrůznějších měřidel. Vybrat z nich ta, která slouží k měření teploty a vlhkosti vzduchu již bylo poměrně snadné. Při praktickém měření čtvrťáci zjistili, že teplota vzduchu se mění v závislosti na prostředí a počasí. Z vyprávění spolužáků pak přidali další poznatek, že důležité je také v jakém ročním období a v jakém podnebném pásu se měření provádí. Vlhkost vzduchu je kromě teploty dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje každodenní život člověka. Pracovali také s Ipady, které využili k vyhledávání údajů o rychlosti dopravního prostředku či živočicha pohybujícího se vzduchem. Údaje nejprve odhadovali a pak porovnávali se skutečností. Mnohé z nich byly  opravdu překvapivé, o to více však zajímavé.  Povídání o horkovzdušných balónech pak zakomponovali do výtvarného ztvárnění tohoto "dopravního prostředku".

Více foto na třídních stránkách našeho webu!

Vzd1.jpgVzd2.jpgVzd3.jpg


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
24 25 26 27 28 1 2
3 4
Předškolička 4. 3. 2025
5 6 7
Příběh politického vězně očima jeho vnučky
8 9
10
Zase do knihovny!
11
Okresní kolo recitační soutěže 2025
Exkurze v Praze
12
Exkurze v Praze
13
Exkurze v Praze
14 15 16
17
OKRESNÍ KOLO BIOLOGICKÉ OLYMPIÁDY
18
Exkurze v rámci projektového týdne
19 20 21 22 23
24
Projekty pro participativní rozpočet
25 26 27 28
Pamětnice ze spolku Dcery
29 30
31
Volby
1 2
Tandemová výuka v praxi: Inspirativní seminář pro pedagogy
3 4 5 6